Kassai-Farkas Ákos dr.

“Megtanulja az ember, hogy a tudás nem az, hogy minden szellemit birtokol és mindent elmond, hanem az, hogy többet tudunk, de kevesebbet mondunk a béke kedvéért.” (Várszegi Asztrik) /cit: A Megajándékozott. 75.old/

"Minden jó ember szívében megleled az Istent" (Seneca)

"Minden emberi lélek halhatatlan, ám az igazak lelke nem csak halhatatlan hanem isteni is egyben"
(Szokrátésznek tulajdonított mondás)

Telefon: +36-20-281-8464
E-mail: kassai.farkas.akos@gmail.com

Sajtófigyelő

Ez az oka annak, hogy egyre kevésbé bírjuk az alkoholt, ahogy idősödünk

Valóban rosszabbul bírjuk az alkoholt, ahogy idősödünk. Tudja, hogy hány éves kortól van a nagy vízválasztó?

Fiatalabb korában sok embernek meg sem kottyant az, ha esetleg több alkoholt ivott, sőt, másnap akár úgy mehetett dolgozni, mint aki az egész éjszakát átaludta. Ám ahogy múlik az idő, észrevehetjük, hogy már jóval kevesebb mennyiség is hamar megárt nekünk és már 1-2 pohár is nagy hatással lehet ránk.

Korábbi amerikai irányelvek szerint a mértékletes ivás a férfiaknál napi két, a nőknél pedig legfeljebb napi egy italban definiálható. Ez azt jelenti, hogy ha minden nap munka után megiszunk pl. egy pohár bort, nem teszünk nagy kárt a testünkben. (Egy ital jelenthet pl.355 ml sört, 148 ml bort vagy 44 ml tömény alkoholt.) De vajon ez mindenkire igaz?

Dr. Elizabeth Landsverk geriáter és demencia szakértő szerint ez nem teljesen igaz minden korosztály tagjaira, hiszen az alkohol szervezetre gyakorolt hatása az életkortól függően változik.

Az 50 felett ugyanis nagy változásokon megyünk át. Éppen ezért ezt egy választóvonalnak tekinthetjük az alkoholfogyasztás tekintetében is.

A legjobban a 20-as éveinkben bírjuk az alkoholt, hiszen ez egy igen ellenálló időszak a szervezet számára – valószínűleg ezért a másnaposság közel sem olyan súlyos ekkor, könnyedén vesszük még azt is, ha másnap korán kell kelnünk, esetleg dolgozni kell mennünk. A 30-as éveinket taposva amíg mérsékelten iszunk, nagy baj még nem lehet, ám ekkor már fontos szem előtt tartani az általános egészségi állapotunkat, hiszen az sok mindent befolyásol, ám heti egy-két pohár ital nagy kárt nem okozhat.

A 40-es éveinktől kezdve már egyre több egészségügyi probléma jelentkezhet, így ezeket egyre inkább figyelembe kell venni. Ha pl. elhízott, cukorbeteg, magas vérnyomással küzd, már kis mennyiségű alkohol is megnöveli az olyan események kockázatát, mint a szívroham vagy a stroke. Nem beszélve arról, hogy bizonyos állapotokra szedett gyógyszerek is nagyban befolyásolják az alkohol hatását – és fordítva.

Az a bűvös 50. év

Az életkor előrehaladtával szervezetünk másképp metabolizálja az alkoholt, mint fiatalabb korban. Mint már említettük, az 50.életévet egy választóvonalnak lehet tekinteni, és még a mértékletes ivás is nagy pusztítást okozhat a szervezetben. A rendszeresebb, ám mértékletes alkoholfogyasztás is megnöveli ugyanis érrendszeri károsodás és a demencia kockázata mellett a rosszindulatú daganatok kialakulásának esélyét is. Szakértők szerint mivel a rák kockázata eleve drasztikusan nő az életkor előrehaladtával, bármilyen mennyiségű alkohol gyakoribb bevitele csak tovább növeli ezt a kockázatot.

Ráadásul az idősebbek esetén az alvászavarok is gyakoribbak, melyet az alkohol csak ront, ugyanis bár hamar elaludhatunk tőle, ám az alvásunk nem lesz kellően pihentető.

A 60-as évektől a tolerancia még tovább romlik. Könnyen lehet, hogy bár aktívabb életet él, sportol, túrázik, ám egy pohár bortól olyannyira rosszul lehet, hogy az a másnapjára is kihathat. A legjobb, ha heti maximum egy pohárban maximalizálja az alkohol fogyasztását.

Miért bírjuk rosszabbul az alkoholt, ahogy idősödünk?

Ennek oka egyrészt a magasabb véralkohol-koncentráció. Az életkor előrehaladtával az izomtömegünkből veszítünk, míg a zsírszövet csak nő- így magasabb lesz a véralkohol-koncentráció. A testünkben lévő víz mennyisége is csökken az életkorral, ami szintén hozzájárul a magasabb véralkohol-koncentrációhoz: ez azt jelenti, hogy egy idősebb embernek, aki ugyanannyit iszik, mint egy fiatalabb, magasabb lesz a véralkohol-koncentrációja. Tehát minden alkohol, amit ekkor fogyasztunk, nem hígul fel olyan mértékben, mint pl. a 20-as éveinben. Az eredmény: magasabb véralkohol-tartalom.

Érdemes azt is tudni, hogy idővel lassul az alkohol feldolgozása. Minél idősebb valaki, annál hosszabb ideig marad az alkohol a májban, mielőtt bekerülne a véráramba vagy metabolizálódna – ez pedig növeli a májkárosodás kockázatát. Idősebb korban már nem termelünk annyi alkoholt emésztő enzimet (ADH), ami magasabb véralkohol-tartalomhoz vezet, ami ráadásul hosszabb ideig is fennmarad.

Mindezen kívül fontos megjegyezni, hogy az alkohol hatásait észlelő képességünk 50 éves kor után romlik. Kevésbé tudjuk érzékelni, hogy a reflexeink vagy az egyensúlyunk milyen, mennyire romlott az ital miatt, így nem tudjuk olyan jól felmérni, hogy mikor öntöttünk fel jobban a garatra.

 https://www.drportal.hu/eletstilus/33633/ez-az-oka-annak-hogy-a-korral-egyre-kevesbe-birjuk-az-alkoholt?utm_source=drportal.hu&utm_medium=email&utm_campaign=heti_hirlevel_eu_240112