Kassai-Farkas Ákos dr.

“Megtanulja az ember, hogy a tudás nem az, hogy minden szellemit birtokol és mindent elmond, hanem az, hogy többet tudunk, de kevesebbet mondunk a béke kedvéért.” (Várszegi Asztrik) /cit: A Megajándékozott. 75.old/

"Minden jó ember szívében megleled az Istent" (Seneca)

"Minden emberi lélek halhatatlan, ám az igazak lelke nem csak halhatatlan hanem isteni is egyben"
(Szokrátésznek tulajdonított mondás)

Telefon: +36-20-281-8464
E-mail: kassai.farkas.akos@gmail.com

Sajtófigyelő

Van egy agyi hálózat, amely lényegesen kiterjedtebb a depresszióval élő személyeknél

 

A Nature-ben közölték azt a kutatást, ami rávilágít a depresszió kialakulásának egy lehetséges okára. A New York-i Weill Cornell Medicine munkatársa, Charles Lynch, a kutatás társszerzője a Guardiannek elmondta, hogy a vizsgálataik szerint a frontostriatális rendszer kiterjedtsége nagyobb a depresszióval élők agyában, mint azoknál, akik nem szenvednek a mentális betegség tüneteitől.

Cikk folytatása

A női autizmus és az anorexia közötti összefüggést vizsgálják

Az autizmussal diagnosztizáltak körében gyakrabban fordul elő az anorexia, ráadásul a két betegségnek sok, egymásra nagyon hasonlító jele van.

Az autizmus diagnosztizálására eddig használt mérőeszközök nem elég szenzitívek a nőket érintő rendellenességek felfedésére. Ennek megváltoztatásában, valamint a személyre szabott terápia megvalósításában is segíthet az a komplex kutatás, amely a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban (TTK) indul szeptemberben. Ennek során azt is vizsgálják majd, hogy a nőket érintő anorexia és az autizmus között milyen összefüggés van - tájékoztatta a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) az MTI-t szerdán.

Cikk folytatása

Meglepő eredményeket értek el az egyik legelterjedtebb mentális betegség kezelésében

Egy friss tanulmány szerint a helyes táplálkozást és a megfelelő mennyiségű testmozgást elősegítő életmód-terápia ugyanolyan hatékony lehet a közepes erősségű depresszió kezelésében, mint a hagyományos pszichoterápia. A kutatók azonban nem javasolják, hogy az eddig pszichológus segítségét igénybe vevő betegek önmaguk próbáljanak megbirkózni a problémával, szerintük az ideális az lenne, ha mindenki számára elérhető lenne az életmód- és pszichoterápia is - írja a The Guardian.

Cikk folytatása

Az érintés csökkentheti a fájdalmat, a depressziót és a szorongást

A több konszenzusos érintés segít enyhíteni a mentális és fizikai panaszokat. A fej érintése nagyobb egészségügyi előnyökkel jár, mint a test más részeinek érintése – állítja egy friss kutatás.

Legyen szó egy baráti ölelésről vagy csak egy takaró simogatásáról, úgy tűnik, hogy az érintés érzése előnyökkel jár a test és az elme számára – állítják a kutatók.

Itthon ez valahogy egészem más értelmezést kapna. (?)

https://www.nature.com/articles/s41562-024-01841-8

 

 

Ez az oka annak, hogy egyre kevésbé bírjuk az alkoholt, ahogy idősödünk

Valóban rosszabbul bírjuk az alkoholt, ahogy idősödünk. Tudja, hogy hány éves kortól van a nagy vízválasztó?

Cikk folytatása

App-alapú beavatkozások depresszióban?

A mérsékelt és súlyos depresszió kezelésére szolgáló mobil mentális egészségügyi alkalmazások (appok) egyre jobban terjednek valószínűleg azért, mert képesek leküzdeni a hagyományos pszichoterápia korlátait, de a kezelés hatékonyságának lehetséges moderátoraira vonatkozó kutatások hiányoznak.

Cikk folytatása

Megnyitotta kapuit Magyarország legelső autista-tudásközpontja

Átadták Magyarország első, autisták számára kialakított mintalakását és tudásközpontját Budapest XIII. kerületében kedden.

Nagy Anikó, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgatója jelentős szakmai mérföldkőnek nevezte az épület elkészültét. Hozzátette, hogy a tudásközpont és a mintalakás kifejezetten az autizmussal élők igényeihez igazodva épült meg – írja az MTI.

Mint azt Szijjártó-Nagy Szilvia, az Együtt az Autistákért Alapítvány elnöke kiemelte, az alapítvány célja, hogy élhetőbbé tegyék a spektrumzavarral élők mindennapjait – ennek a munkának az eredménye a 2022 tavaszán megnyitott Autista Mintaház és a most átadott mintalakás és tudásközpont is.

Az autizmus olyan probléma, amely sok embert érint, mégsem beszélünk róla – véli Szijjártó-Nagy Szilvia, az Együtt az Autistákért Alapítvány elnöke.

Szeleczki István, az Autista Mintaház Diagnosztikai és Terápiás Centrum vezető gyógypedagógusa közölte, hogy a mintalakás célja bemutatni, miként lehet az autizmussal élő gyerekek szükségleteire alapozva olyan ideális környezetet teremteni, amelyben csökkenhet a szorongás, a feszültség, és gyermek, szülő egyaránt jól érezheti magát.

https://index.hu/belfold/2023/12/12/autizmus-budapest-atadas/

Beszédfelismerésen alapuló technológiák a mentális betegségek szolgálatában

Cikk folytatása