Kassai-Farkas Ákos dr.

“Megtanulja az ember, hogy a tudás nem az, hogy minden szellemit birtokol és mindent elmond, hanem az, hogy többet tudunk, de kevesebbet mondunk a béke kedvéért.” (Várszegi Asztrik) /cit: A Megajándékozott. 75.old/

"Minden jó ember szívében megleled az Istent" (Seneca)

"Minden emberi lélek halhatatlan, ám az igazak lelke nem csak halhatatlan hanem isteni is egyben"
(Szokrátésznek tulajdonított mondás)

Telefon: +36-20-281-8464
E-mail: kassai.farkas.akos@gmail.com

Sajtófigyelő

Miért nem működik a pszichoterápia? Gyakran ez a 3 ok áll a hátterében

Manapság egyáltalán nem furcsa, ha valaki pszichológushoz, pszichoterápiára jár. Bár a legtöbbeknél igen sokat segít, ennek ellenére vannak, akik úgy érzik, nem működik náluk. Összeszedtük, mik lehetnek ennek az okai.

Számos oka lehet annak, hogy a terápia nem működik valaki esetében. Ez lehet a nem megfelelő terapeuta, az általa nyújtott terápia típusa, de igen gyakori az is, hogy az illetőnél nem elég erős az elhatározás, vagy ami még rosszabb, nem önszántából, hanem mások kérésére, esetleg ultimátum miatt vág bele. A terápia körüli tévhitek is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy valaki nem érzi eredményesnek: sokan gondolják úgy, hogy hogy a terapeutának tanácsot kell adnia, hogy gyors változás következik majd be, vagy hogy a terápia mindenre gyógyír.

Sok esetben a terapeuta váltása, más módszerek kipróbálása, esetleg gyógyszeres kiegészítés javíthat a kezelésen. A kulcs a kommunikáció, bártan közöljük, ha úgy érezzük, nem hatásos a kezelés.

Sajnos azonban vannak olyanok, akiket nehezebb kezelni vagy ők érzik úgy, hogy a terápia hatástalan, nem nekik való. Ennek okai a következők lehetnek:

Nem önmaga miatt ment el terápiára

Ez a leggyakoribb, ami miatt hatástalan a terápia. Sokan ugyanis nem gondolják úgy, bármi problémájuk lenne, csupán mások hatására ment el. Nem ritka, amikor párkapcsolatban az egyik fél ultimátumot ad a másiknak: vagy terápiára megy vagy elhagyja. Ilyen esetekben a legritkábban vezet eredményre a terápia, hiszen csak akkor van értelme, ha van mögötte komoly elhatározás, máskülönben ellenállásba ütközhet a terapeuta.

Torz háttértényezők

A nem megfelelő háttértényezők torzíthatják a terápiáról alkotott felfogást. Például a túlzott kritikusság, a türelmetlenség, a fekete-fehér gondolkodás, az agresszió, a harag, az irreális elvárások, az egészségtelen határok, a perfekcionizmus stb. könnyen torzíthatják a terápia hatékonyságáról alkotott képet. Pl. a kritikára túlságosan érzékeny személy a terapeuta kérdéseit, mondandóit kritikaként fogja fel, nem pedig a fejlődés útjának. Ha túlzottan érzékeny valaki kritikára, az a személy abbahagyhatja a terápiát, mert nem képes elviselni azt.

Egy mereven gondolkodó személy ellenállhat a megfelelő viselkedési változtatásoknak, mert nem ért egyet velük, illetve az irreális elvárásokkal és türelmetlenséggel küzdő személy azt hiheti, hogy a terápia nem segít, mert úgy gondolja, hogy sokkal gyorsabban kell haladnia, mint ő. Ezért abbahagyja a terápiát, mivel úgy véli, hogy nem működik. Látható tehát, hogy számos tényező befolyásolhatja a terápiát. Persze a fent felsoroltak megoldandó feladatok, de ha valaki nem nyitott, ezeket nem látja, nem érzi, nem lesz kellően hatásos a kezelés.

Nem nyílt és őszinte, sok mindent elhallgat

Azok, akik terápiára járnak gyakran magányosak, zárkózottak, bizalmatlanok, így az is lehet, hogy soha senkivel nem sikerült egészséges kapcsolatot kialakítaniuk. Nem meglepő, hogy sokan így viselkednek a terapeutájukkal is: nem nyílnak meg teljesen, elhallgatnak fontos információkat. Sokszor erre az erős szégyenérzet is rátesz egy-két lapáttal. Bár egy igazán jó szakember egy idő után le tudja dönteni ezeket a falakat, ám ha a páciens személyiségszerkezete túl merev, van, hogy eredménytelen minden próbálkozás.

https://www.drportal.hu/eletstilus/33477/miert-nem-mukodik-a-terapia-gyakran-ez-a-3-ok-all-a-hattereben?kod=0011f1378af55f1110f2fbf03ebab7da&utm_source=drportal.hu&utm_medium=email&utm_campaign=heti_hirlevel_eletstilus_231124