Kassai-Farkas Ákos dr.

“Megtanulja az ember, hogy a tudás nem az, hogy minden szellemit birtokol és mindent elmond, hanem az, hogy többet tudunk, de kevesebbet mondunk a béke kedvéért.” (Várszegi Asztrik) /cit: A Megajándékozott. 75.old/

"Minden jó ember szívében megleled az Istent" (Seneca)

"Minden emberi lélek halhatatlan, ám az igazak lelke nem csak halhatatlan hanem isteni is egyben"
(Szokrátésznek tulajdonított mondás)

Telefon: +36-20-281-8464
E-mail: kassai.farkas.akos@gmail.com

Sajtófigyelő

Meglepő eredményeket értek el az egyik legelterjedtebb mentális betegség kezelésében

Egy friss tanulmány szerint a helyes táplálkozást és a megfelelő mennyiségű testmozgást elősegítő életmód-terápia ugyanolyan hatékony lehet a közepes erősségű depresszió kezelésében, mint a hagyományos pszichoterápia. A kutatók azonban nem javasolják, hogy az eddig pszichológus segítségét igénybe vevő betegek önmaguk próbáljanak megbirkózni a problémával, szerintük az ideális az lenne, ha mindenki számára elérhető lenne az életmód- és pszichoterápia is - írja a The Guardian.

A Deakin Egyetem Élelmiszertudományi és Hangulat Központjának kutatása során 182 enyhe vagy közepes depresszióban szenvedő beteget osztottak be véletlenszerűen két csoportba: az egyik csoport életmód-terápiában, a másik pedig a depresszió kezelésében bevettnek számító kognitív viselkedésterápiában (CBT) részesült. Mivel a vizsgálatot a Covid-járvány idején végezték, az összes foglalkozást online tartották.

Az életmód-terápiás foglalkozásokon dietetikusok és fiziológusok adtak tanácsokat a résztvevőknek. A cél az volt, hogy növeljék a betegek napi fizikai aktivitását és javítsák az étrendjüket, egy módosított mediterrán diéta szerint. A résztvevők fizikai egészségét egy Fitbit okosórával figyelték.

A kognitív viselkedésterápiában részesülő csoport olyan módszereket kapott, amelyek segítenek kezelni a problémás gondolatokat és viselkedésmódokat.

Adrienne O'Neil professzor, a tanulmány egyik vezető szerzője elmondta, hogy a módszereken túl

A két terápia gyakoriságban, időtartamban, környezetben és csoportméretben is megegyezett egymással.

Nyolc hét elteltével

AZ ÉLETMÓD-TERÁPIÁN RÉSZTVEVŐK ESETÉBEN 42%-KAL CSÖKKENTEK A DEPRESSZIÓS TÜNETEK, MÍG A PSZICHOTERÁPIA ALKALMAZÁSA ESETÉN UGYANEZ AZ ARÁNY 37% VOLT.

Emellett a kutatók költségelemzést is végeztek, amely során az életmód-terápia - a szakemberek óradíjainak különbsége miatt - valamivel olcsóbbnak bizonyult, mint a pszichoterápia.

O'Neil szerint ez volt az első alkalom, amikor a testmozgásra és megfelelő táplálkozásra épülő terápiát hasonlították össze a CBT-vel. A professzor azt is kiemelte, hogy az orvoslás más területein (mint például a kardiológia, endokrinológia vagy a cukorbetegség kezelése) az életmódbeli változtatásokra a kezelés sarokköveiként tekintenek, míg a pszichiátriában csak egy pluszként tartják azt számon.

De a jelen, és az utóbbi évek vizsgálatait elnézve most már biztosabbak lehetünk abban, hogy a jó pszichiátriai ellátás középpontjába tartoznak

- mondta az életmódváltással kapcsolatban O'Neil. 

A kutatók hangsúlyozzák, hogy

AZ ÉLETMÓDBELI VÁLTOZTATÁSOK NEM HELYETTESÍTIK A MEGFELELŐ PSZICHOLÓGIAI ELLÁTÁST.

Azonban, a dietetikusok és a fiziológusok bevonhatóak lehetnek a mentális egészségügybe is, amellyel akár a területen tapasztalható munkaerőhiány is enyhíthető lehet. Szerintük az ideális állapot az lenne, ha a betegek számára mindkét kezelési irány elérhetővé válna.

https://www.theguardian.com/society/article/2024/aug/01/nutrition-excercise-depression-treatment-study

https://www.portfolio.hu/global/20240801/meglepo-eredmenyeket-ertek-el-az-egyik-legelterjedtebb-mentalis-betegseg-kezeleseben-701919?utm_source=hirkereso_es_kapu&utm_medium=portfolio_linkek&utm_campaign=hiraggregator