App-alapú beavatkozások depresszióban?
A mérsékelt és súlyos depresszió kezelésére szolgáló mobil mentális egészségügyi alkalmazások (appok) egyre jobban terjednek valószínűleg azért, mert képesek leküzdeni a hagyományos pszichoterápia korlátait, de a kezelés hatékonyságának lehetséges moderátoraira vonatkozó kutatások hiányoznak.
A mérsékelttől a súlyos depresszióra vonatkozó mobilalkalmazások beavatkozásaihoz kapcsolódó kezelési hatékonyságot vizsgálta összegezte egy metaanalízis, ami a PubMed, Embase és PsycINFO adatbázisok adatait használta a kezdetektől 2023. január 22-ig. Az elemzésbe csak olyan randomizált klinikai vizsgálatokat vontak be, amelyek a mobilalkalmazás-kezelést értékelték a közepesen súlyos vagy súlyos depresszióban szenvedő felnőtteknél, és amelyek eredményeit angol nyelven publikálták.
Három független kutató értékelte a releváns tanulmányokat, azok torzításkockázatát, a populáció és a vizsgálati tervezés jellemzőit, valamint a beavatkozási program összetevőit. A fő eredmény a depressziós tünetek súlyosságának változása volt a kezelés előtt és után, amelyet standardizált depressziót mérő eszközökkel vizsgáltak. A másodlagos eredmények közé tartoztak az alkalmazás hatékonyságával összefüggő vizsgálati, beavatkozási és betegszintű tényezők.
A 2128 azonosított tanulmányból 13 tanulmányt vontak be az elemzésbe, amelyek 16 intervenciós alkalmazást értékeltek 1470 fő közepestől a súlyos depresszióban szenvedő résztvevővel. A mobilalkalmazás-intervenciók összevont hatásmérete az aktív és inaktív kontrollcsoportokkal szemben 0,5 (95% CI, 0,4-0,61) volt. Az alkalmazáson belüli értesítéseket tartalmazó beavatkozások szignifikánsan alacsonyabb kezelési eredményekkel jártak (standardizált átlagos különbség [SMD], 0,45; 95% CI, 0,29-0,60), mint az alkalmazás nélküli beavatkozások (SMD, 0,71; 95% CI, 0,54-0,87; P = .02). Ezen túlmenően a 8 hétnél rövidebb ideig végzett alkalmazáshoz kapcsolódó beavatkozások szignifikánsan nagyobb hatásmérettel jártak együtt (SMD, 0,77; 95% CI, 0,59-0,96), mint a 8 hétig vagy annál hosszabb ideig végzett beavatkozások (SMD, 0,43; 95% CI, 0,30-0,57; P = .004).
Ebben a szakirodalmi áttekintésben és meta-analízisben a mobilalkalmazások beavatkozásainak megvalósíthatóságát és hatékonyságát támogatták a közepes és súlyos depresszió kezelésében, és gyakorlati vonatkozással is szolgáltak a hatékony alkalmazásalapú beavatkozások kifejlesztéséhez a klinikai gyakorlatban.
https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2812076
Forrás: AMA Netw Open. 2023;6(11):e2344120.