Kassai-Farkas Ákos dr.

“Megtanulja az ember, hogy a tudás nem az, hogy minden szellemit birtokol és mindent elmond, hanem az, hogy többet tudunk, de kevesebbet mondunk a béke kedvéért.” (Várszegi Asztrik) /cit: A Megajándékozott. 75.old/

"Minden jó ember szívében megleled az Istent" (Seneca)

"Minden emberi lélek halhatatlan, ám az igazak lelke nem csak halhatatlan hanem isteni is egyben"
(Szokrátésznek tulajdonított mondás)

Telefon: +36-20-281-8464
E-mail: kassai.farkas.akos@gmail.com

Művészet és pszichiátria

Elmebetegség és kreativitás

Legalább részben közös genetikai gyökerei lehetnek a kreativitásnak és a mentális betegségeknek, többek között a skizofréniának és a bipoláris zavarnak - állapította meg egy izlandi kutatás.

 

A nagy népegészségi kutatások már kimutatták, hogy egyes elmebetegségek nagyobb arányban fordulnak elő a kreatív emberek között, de azt nem tudták megmondani, hogy az összefüggés genetikai vagy környezeti okokra vezethető-e vissza.

A brit Nature Neurosciences című szaklap aktuális számában megjelent izlandi tanulmány kimutatta, hogy a skizofrénia és a bipoláris zavar fokozott kockázatával összefüggő génmutáció a kiemelkedő kreativitással is kapcsolatos lehet. A kutatók több mint 86 ezer izlandi adatait dolgozták fel. Ugyanezt az összefüggést találták meg azok a tanulmányok, amelyek majdnem 9 ezer svéd és 18 500 holland adatait elemezték.

A kutatók meghatározása szerint kreatív az, aki "a szokásos gondolkodási és kifejezési módoktól eltérő mentális folyamatok révén új, innovatív megközelítésekre képes".

A kutatásba csak a művészeti szervezetek tagjait vonták be, és figyelembe vették a résztvevők intelligencia hányadosát, iskolázottságát és azt is, hogy van-e a rokonaik között skizofrén vagy bipoláris zavarral küzdő, nehogy a tanulmány mellékvágányra fusson.

Kontrollcsoportként megvizsgáltak nem művészeti területen dolgozókat is (mezőgazdasági munkások, halászok, alkalmazottak, kereskedők és kétkezi munkások), akiknél a kreativitásnak kevés szerepe van.v

 

 

http://www.nature.com/neuro/journal/vaop/ncurrent/full/nn.4040.html

http://informed.hu/betegsegek/betegsegek_reszletesen/psy/?article_hid=200567