Kassai-Farkas Ákos dr.

“Megtanulja az ember, hogy a tudás nem az, hogy minden szellemit birtokol és mindent elmond, hanem az, hogy többet tudunk, de kevesebbet mondunk a béke kedvéért.” (Várszegi Asztrik) /cit: A Megajándékozott. 75.old/

"Minden jó ember szívében megleled az Istent" (Seneca)

"Minden emberi lélek halhatatlan, ám az igazak lelke nem csak halhatatlan hanem isteni is egyben"
(Szokrátésznek tulajdonított mondás)

Telefon: +36-20-281-8464
E-mail: kassai.farkas.akos@gmail.com

Érdekes kiállítások

Téglával nyert Capa-nagydíjat

Idén először adta át a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíjat. Kudász Gábor Arion Az emberi lépték című sorozata kapta az elismerést, a képek főszereplője a tégla, ami tökéletes jelkép, hiszen bármi lehet belőle.

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ a magyar fotográfia területén kiemelkedő alkotók elismerésére 2014 októberében alapította a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíjat. Az ötmillió forint összdíjazású díjról nemzetközi zsűri döntött, előbb a három döntőst választották ki: Stiller Ákost, Sopronyi Gyulát és Kudász Gábor Ariont, ők 500-500 ezer forintos ösztöndíjat kaptak, majd végül a nyertes, Kudász Gábor Arion további 3,5 millió forintot. Az ünnepélyes díjátadót október 21-én tartják a Capa Központban.  

Kudász Gábor Arion Emberi lépték című, fekete-fehér sorozatával nyerte el az elismerést, a képek központi eleme a tégla, ami szerinte “egy igen szófukar tárgy, amelybe oly sok emberi tulajdonság van préselve, hogy a későbbiekre nézve tökéletes jelképnek bizonyult.” 2014 tavaszán kezdett dolgozni az ötleten, a munkája során több téglagyárat meglátogatott, ahol a munkásokkal is beszélgetett, majd 2015-ben visszatért több gyárba is, hogy többszereplős jeleneteket hozzon létre. “Egy nyolc órás műszakban egyetlen ember keze alatt 12-18.000 darab tégla születik, azaz minden harmadik órában egy-egy családi ház anyagszükséglete.” - mondta egy interjúban a fotózásról. 

 

“Első modellem, Ottó három műszakban heti hat napot dolgozik. Nyolc órás műszakja alatt 18.000 darab téglát ereszt ki a présen, ami 3-4 családi házra való tégla. Éjjel az álmait is a téglák népesítik be, de a húsz év alatt, mióta a romániai gyárban dolgozik, állítja egyszer sem gondolkodott el azon, hogy mit építene ő az egy napra jutó mennyiségből. Ottó hat tégla magas, ennyit átlagosan 15 másodperc alatt állít elő.”

 

Kudász Gábor Arion díjnyertes képei nagyformátumú analóg fényképezőgéppel készültek, nagyjából 80-100 kép készült fekete-fehér filmre, ezzel is szándékosan tárgyilagossá és időtlenné emelve őket. “Egy tégla egy egységnyi információ, ha tetszik egy bit. Egyszóval lenyűgöz egy végletesen földhözragadt tárgy viszonya a hasonlóan végtelenül tágas és felfoghatatlan univerzummal.”

 

Ugyanebben az interjúban beszélt arról, hogyan hozható a tégla kapcsolatba a felelősség kérdésével is. “Nagyon szoros kapcsolatban van ez a szabványok kérdésével, azzal, hogy mi a szabványok, szabályrendszerek, alkotmányok feladata. Nem minden tégla kompatibilis minden más téglával, így a szellemi konstrukciókra is jellemző harmonizációs problémák is vizsgálhatók rajta keresztül. Végül is a morál és a törvények is építmények, amik lebonthatók alapegységekre.”

 

A Capa-nagydíjat idén először adták át, de jövőre is kiírják a pályázatot.

http://index.hu/nagykep/2015/10/21/kudasz_gabor_arion_nyerte_az_elso_capa-nagydijat/